جستجو
يکشنبه ١١ خرداد ١٣٩٩
حضرت امام محمد باقر(علیه السلام) فرمودند: تو را به پنج چيز سفارش مي کنم : اگر مورد ستم واقع شدي ستم مکن ، اگر به تو خيانت کردند خيانت مکن ، اگر تکذيبت کردند خشمگين مشو ، اگر مدحت کنند شاد مشو ، و اگر نکوهشت کنند ، بيتابي مکن . بحارالانوار ، دار احياء الترا العربي ، ج 75، ص (167)صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > مهمترین لباس انسان


  چاپ        ارسال به دوست

درس اخلاقی ازآیة‌الله مشکینی قدس‌سره

مهمترین لباس انسان

 
 

 

  چاپ        ارسال به دوست

درس اخلاقی ازآیة‌الله مشکینی قدس‌سره

مهمترین لباس انسان

  از قرآن کریم و روایات معصومین علیهم‌السلام استفاده می‌شود که خداوند برای بشر پنج نوع لباس تهیه و پیش‌بینی کرده که چهار قسم از آن لباس جسد و تن است و یک قسم آن، لباس روح می‌باشد و البته همه آن‌ها در جای خودش دارای اهمیت است. در آیه شریفه «یا بنی آدم قد انزلنا علیکم لباساً یواری سوآتکم و ریشاً؛ اعراف/26» به دو لباس اشاره شده یکی لباس کار و روزمرگی و دیگر لباس تجمل و زینت.  

  

 از قرآن کریم و روایات معصومینعلیهم‌السلاماستفاده میشود که خداوند برای بشر پنج نوع لباس تهیه و پیشبینی کرده که چهار قسم از آن لباس جسد و تن است و یک قسم آن، لباس روح میباشد و البته همه آنها در جای خودش دارای اهمیت است.

در آیه شریفه «یا بنی آدم قد انزلنا علیکم لباساً یواری سوآتکم و ریشاً؛ اعراف/26» به دو لباس اشاره شده یکی لباس کار و روزمرگی و دیگر لباس تجمل و زینت.

لباس سوم، لباس قیامت شماست که باید در این دنیا تهیه کرده و با خود ببرید و آن کفن است. بنابراین هر که کفنش حلالتر باشد، لباس آخرتیاش فاخرتر است؛ در روایتی از امام موسی کاظمعلیه‌السلاممنقول است که: انّا اهلبیت مهور نسائنا و حجّ صرورتنا و اکفان موتانا من طهرة اموالنا؛(مستدرک/8/۵2) یعنی ما اهلبیتی هستیم که سه چیز از اموالمان را از بهترین مالها انتخاب میکنیم؛ (مهر زنان، حج و کفن). شما شیعیان معصومینعلیهم‌السلامنیز چنین باشید و به کفن اهمیت دهید. یادم است که وقتی به مراسم تکفین یکی از آقایان رفتم، دیدم که تمام آیات قرآن را با قلم سرخی روی کفن خود نوشته است.

لباس دیگر برای انسان است که پس از حسابرسی بر بدن انسان پوشانده میشود و آن برای بهشتیها لباس ابریشم خالص و نازکی است؛ و یلبسون ثیاباً خضراً من سندس و استبرق؛ (کهف/31) و اما توصیف لباس جهنمیان در قرآن چنین است که فالذین کفروا قطعت لهم ثیاب من نار (حج/19)و سرابیلهم من قطران (ابراهیم/۵0)

لباس پنجم؛ لباس تقواست که بالاترین لباسها، همین لباس است؛ چنانچه آیه میفرماید: لباس التقوی ذلک خیر. شما بکوشید گناه نکنید. اگر بتوانید ماه بگذرد، سال بگذرد در حالیکه از شما هیچ گناه نوشته نشود، اگر یک چنین قدرتی دارید که نعمالمطلوب و شما از متقین هستید؛ و اگر قدرت مبارزه با نفس را ندارید، از خودش بخواهید تا نیروی مبارزه با نفس و پیروز شدن بر هوای نفس را به شما عنایت کند. آدم با تقوا یعنی واجد همه چیز و انسان بیتقوا یعنی فاقد همه چیز. خدایا! به آن کس که تقوا دادهای چه ندادهای؟ و کسی را که تقوا ندادهای چه دادهای؟

حضرت علیعلیه‌السلاممیفرمایند: «کن معالناس و لاتکن معهم»؛ این فرمایش به ظاهر تناقض است لکن در باطن آن نکته و تکلیف مهمی برای همه نهفته است. معنای حدیث این است که در هر کار خیری که مردم انجام میدهند، تو هم با آنها شرکت کن. مردم در صف نماز جماعت حاضرند، تو هم حاضر باش؛ و همینطور در هیچ کار شرّی با مردم مشارکت نکن. این کلمه امام امیرالمؤمنینعلیه‌السلامیک آیینهای است که بهدست ما دادهاند. گناه، یعنی رد کلام پروردگار. او دستور داد و در کتابش نوشت ولی شما انجام ندادید. این بیتقوایی است. گناه بر صحراها و بر دریاها اثر دارد. ظهرالفساد فیالبرّ والبحر بما کسبت ایدی الناس؛(روم/41) چه شده است که رحمت پروردگار بر ما نمیبارد!مدتی است که یک قطره باران بر ما نمیبارد. رسول گرامی اسلامصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم جملهای درباره گناه فرمودند: سه گناه است که اثرش زودتر از گناهان دیگر ظاهر میشود؛ اول عاقوالدین شدن و اذیت کردن پدر و مادر. بنابراین اگر پدر و مادر دارید، همیشه آنها را راضی نگهدارید. اثر عاق والدین در انسان زود ظاهر میشود؛ خاصه عمر انسان را کوتاه و روزی او را کم میکند.

گناه دوم ظلم است. بکوشید تا به کسی ظلم نکنید. حق کسی را ضایع نکنید. از حضرت عیسیبن مریمعلیه‌السلامجملهای منقول است که فرمود: از همه چیز مشکلتر، غضب خداست. عرض کردند: چه کار کنیم تا به غضب خدا دچار نشویم؟ فرمودند: بکوشید تا به کسی ظلم نکنید.

سوم کفران نعمت است. نعمت وجودتان را کفران نکنید. چشم خود را در حرام بهکار نگیرید که کفران است. زبانتان را، پولتان را در جای حرام مصرف نکنید که کفران نعمت است. در آخر نکته گفته شود که با هر گناه یک لکهای روی لباس تقوای انسان وارد میشود. وظیفه انسان گناهکار شستوشوی آن لکههاست. از امام صادقعلیه‌السلاممنقول است که: «خوشا به حال آن شیعه ما که در روز قیامت در کنار هر گناهش، یک توبهای باشد.» با توبه، لکه گناه شسته میشود. بنابراین مراقبت کنید که همیشه لباس تقوایتان پاک و منزه باشد.

پروردگارا ما را ببخش و بیامرز.

آخر دعوانا ان الحمدلله ربالعالمین

 

 


١٠:٠٨ - چهارشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٣٧٣٠٢٦    /    تعداد نمایش : ٥٩٤


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج